§ 20. Деякі заперечні вислови

1. Вислови не скільки, не що, не який проти відповіднього значіння слів «мало», «не дуже», «невеликий», надають стилеві емоціонального відтінку: — Діла не скільки Гр. А що по журінню? Не що воно порадить MB. Він не що й старим чоловіком вмер Гр. Не яку худобу має, а живе з достатком Гр. Не яка там далечина Гр.

Відзначаю й звороти: — Перелесник же це летів — не хто Етн. 32. З голови почну (їсти), та й увесь мій — не як Рудч. І, 2. Пор. злучні звороти не що, як; не хто, як і д. § 17, п. 3.

2. Де у фразі є заперечні злучні слівця ні, ані, там мова инколи, найбільше мова поезії, обминає заперечну часточку не при дієслові: — Ні я його в війську згубив, ні я його в синім морі втопив Пісня. Ані його відмолитися, ані його відхриститися Ном.

У Шевченка й при підметі ніхто дієслово без не: — Мені невесело було й на нашій славній Україні: ніхто любив мене, вітав, і я хилився ні до кого Шевч. 3031.

Пока не указано иное, содержимое этой страницы распространяется по лицензии Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License