Про безпідметові звороти з пасивними дієприслівниками-присудками на -но, -то див. § 2. Б. Про безпідметові звороти з інфінітивом див. ст. 62.
Даю приклади на характеристичні українські безпідметові звороти, що хоч здебільшого і збігаються з відповідніми російськими безпідметовими конструкціями, проте вони в українській мові більшого поширення. Обминаю такі звичні безпідметові звороти, як світає, смеркає то-що.
1. Ой не видно його дому, тільки видно грушу Пісня. Знати галоньку по політоньку Ів. Кол. 172.
2. Їй реготиться Гр. Забажалося в Петрівку мерзлого Ном. 5344. Коли б панам гадалося, з чого лихо скувалося Ном. 1136.
Спиться — сниться, умреться — все минеться. Приказка.
Діти так клопоталися, неначе їм на турка перед вести йшлося MB. І вже так пішлося: аби мати не догледіла, дочка втече MB. Так їм на звід пішлось: не один пан у нас звівся: поживе оце, поживе, та й спустує, бур’яном поросте й двір Гр. Як би так малось, як не мається, так щоб то було Ном. 5373.
3. У меншого (хліб) або градом виб’є або ховрах понівечить Стор. 62. Вишні побило в цвіту морозом (з Кулішевих листів). Дивлюсь: і хмарами півнеба замостило, на сонечко мов ніччю налягло. Гребінка.
Туди мою пориває рано й пізно душу Пісня. Його кортить подивитися на тоту панну1. Хай йому заморочить Нар. 369.
Принизило (= погіршало ОК) тепер, що не дай боже Кан. Вигнало того дуба так, що за всіх вищий Гр. Дерево превисоченне було, його так до половини у мілку щепу й розбило і усе гілля стерло і зм’яло, так що й сліду не осталось Кв. Водило так мене, водило і привело до пасіки Нар. 116. Отак водило трохи не до вечора: то вийду з села, то знов на базарі опинюсь Стор. 136.
Українська мова знає й такі безпідметові звороти, що їх російська мова знає у відповідній підметовій конструкції з неозначеним займенником-підметом кто-то: — Прийшло, відчинило двері, загасило лямпку і пішло собі Гол.
4. Укінці вказую на безпідметовий вираз нема, немає, що в зложеній фразі може становити собою головне речення паралельно з безпідметовим виразом не буває: — Немає, щоб такі заможні тузи водились Етн. 49.